Opuszczone, zapomniane, usunięte - zakładki na stronie POPlisty, o których nikt już nie pamięta

Strona POPlisty to fenomen patrząc na oficjalne strony list przebojów konkurencyjnych stacji radiowych. RMF FM naprawdę miało ambicje i chciało, abyśmy my, słuchacze, mogli cieszyć się nią i przeglądać ją godzinami. Przynajmniej kiedyś...


Dziś przyglądniemy się kilku z organów, które tworzą (lub tworzyły) cały organizm zwany "POPlistą". Zapraszam!



Ambicje, organy... o czym ty piszesz???

Może wstęp był dziwny, ale miało być to ładne wprowadzenie do dzisiejszego tematu. A dziś nim są zakładki, do których nawet dzisiaj możemy wejść na stronie radia RMF FM. Jednak to, co tam znajdziemy, może nie być satysfakcjonujące... (na koniec przypomnimy sobie usunięte)



Podstrony POPlisty, które były wyjątkowe


Jeśli nie wiedzieliście, to strona POPlisty z notowaniami to nie jedyna podstrona całej strony radia RMF poświęcona muzyce. W stopce strony znajduje się kategoria "muzyka". W dzisiejszym poście przeanalizujemy większość z zakładek znajdujących się w tej kategorii.

Stopka oficjalnej strony radia RMF FM.
Źródło: rmf.fm



Na początek to, o co radio dba do dzisiaj


Nad tymi nie będę się długo rozwodził. Te strony są aktualizowane do dzisiaj:

  • Co było grane?
  • Nowości w RMF FM (tu znajdziemy nowości muzyczne, które zostały niedawno wprowadzone do rotacji)
  • Gwiazdozbiór (mimo że sama zakładka po wejściu ze stopki jest aktualizowana, jednak to nie jest całość gwiazdozbioru)
  • Radio online

Na szczęście nie usunęli gwiazdozbioru, chociaż po pewnych zmianach w POPliście zniknęły zdjęcia artystów. Polecam wejść na WayBack Machine i zobaczyć, co kiedyś było zamiast okładek.



Teraz konkretne zakładki



MUZYKA

Klikając w słowo "muzyka" otworzy nam się namiastka tego, co zostało po dawnej POPliście, m.in. zdjęcia artystów, które były kiedyś używane zamiast okładek czy dawna szata graficzna. UWAGA! Można kliknąć w tytuł piosenki, ale niestety nie przekierowuje on do wykresu, tylko do aktualnego notowania...





Zakładka "muzyka"
Źródło: https://www.rmf.fm/muzyka/



PRZEBÓJ ROKU

Nie jest tajemnicą, że w listopadzie 2021r. RMF FM zrewolucjonizowało stronę POPlisty, na gorsze... ale czy wiedzieliście, że Przebój Roku też zmienili? Chodzi mi o szatę graficzną strony, na której głosujemy. Kiedyś głosowało się w formie rozwijanej listy, a dziś w formie klikania na okładkę piosenki. Moim zdaniem ładniejsza i bardziej intuicyjna jest nowsza wersja. Niestety dzisiaj nie dostaniemy się do oryginalnej strony z wynikami poprzednich plebiscytów. Tutaj link do takiej strony z 2020r.: https://www.rmf.fm/r/przeboj-roku-2020.html. 2020r. to ostatni rok przed usunięciem statystyk POPlisty (zmiana linków). Od 2021r. strona z wynikami PR nie jest powiązana ze stroną "Przebój Roku", którą znajdziecie w stopce, dlatego nie są dodawane nowe lata.




Poniższe plebiscyty były już w nowej oprawie graficznej (zwróćcie uwagę na tło):



KALENDARIUM

Klikając w "kalendarium", dotrzecie do strony, która powie Wam, co wydarzyło się danego dnia kilka lat temu. Oczywiście jest to zapominania strona, ponieważ nie są w ogóle wpisywane nowe wydarzenia, z nowszych lat. Najpóźniej to może znajdziecie 2011, 2012r., czyli lata, w których nasza lista przebojów trochę się zmieniła.



ROK PO ROKU

To moim zdaniem najlepsza z opuszczonych podstron, które znajdziemy do dzisiaj na stronie radia RMF FM. Możemy tam znaleźć muzyczne streszczenie danych lat. Widać, że ktoś, kto to pisał znał się na tym i miło jest przeczytać, co kiedyś królowało na POPliście. Zachęcam do samodzielnej lektury.

Niestety, od 2013r. zaprzestano aktualizowania zakładki "Rok po roku"

Zakładka "Rok po roku" - RMF FM
Źródło: https://www.rmf.fm/muzyka/year/




GWIAZDOZBIÓR: zapomniana i usunięta część

Ale jak to? Przecież napisałem, że "gwiazdozbiór" jest cały czas aktualizowany. To prawda, ale muszę wspomnieć o jednej kwestii. Chodzi o pewnych, bardzo ciekawych "ficzerach", które zaczęły znikać w niesłynnym w tym poście 2012r. 

Gdy dziś wejdziecie w stronę artysty dodanego do gwiazdozbioru w ostatnich latach (2021-), to ujrzycie to:

bryska w "gwiazdozbiorze" RMF FM
Źródło: https://www.rmf.fm/muzyka/biografia,15455,bryska.html


Pustka, nieprawdaż? Ale czy kiedyś też tak było? NIE! Cofnijmy się w czasie i zobaczmy stronę Nickelback (może to być jakikolwiek inny twórca, byle byłby z okresu 2001-~2013) - zespołu, który nieprzerwanie od 21 lat znajduje się na 1. TOP50 Wszech Czasów POPlisty. I ujrzymy to:

Nickelback w "gwiazdozbiorze" RMF FM
Źródło: https://www.rmf.fm/muzyka/biografia,204,Nickelback.html


Co tu widzimy? Pełne okładki albumów i piosenek (nawet tych, które nie były na POPliście). Kalendarium. Zobacz także... Wybrane utwory (one są do dzisiaj, bo są ściśle powiązane ze stroną POPlisty). Kiedyś również było duże zdjęcie oraz krótki opis artysty, ale wszyscy wiemy, dlaczego tego już nie ma...


Odchodząc od tematu, czy zauważyliście, że nawet artyści dodawani w 2023r. mają napisane dekady tworzenia: 2010?



Do okładek za chwilę przejdziemy, bo ten temat jest bardziej złożony i sam nie wiem, jak się do niego zabrać...


STATYSTYKI PIOSENEK I OKŁADKI

Teraz ostatnia część tego postu. O statystykach nie będę dużo pisał, ponieważ już raz to robiłem tutaj: https://wszystkoopopliscie.blogspot.com/2022/06/top50-wszechczasow-ile-punktow-potrzeba.html. Jednak o sprawie nie można zapomnieć i trzeba przypominać, może kiedyś w RMF coś się zmieni i zobaczy, jak bardzo tęsknimy za super funkcjami ich listy przebojów. W połowie listopada 2021r. (15 listopada) zostały usunięte WSZYSTKIE wykresy i statystyki, do których mogliśmy się dostać przez kliknięcie na tytuł piosenki.

Teraz okładki. W "gwiazdozbiorze" były one dodawane mniej więcej do końca 2020r., jednak częstość się zmniejszała. Jedne piosenki miały dodawane okładki, a drugie nie. Dla przykładu sanah, jej "szampanowi" udało się jeszcze załapać:

sanah w "gwiazdozbiorze" RMF FM
Źródło: https://www.rmf.fm/muzyka/biografia,15224,sanah.html



Dlaczego to ważne? W aplikacji mobilnej RMF FM (o jej absurdalności będzie jeszcze post) wchodząc w "Co było grane?" widzimy białe pola przy tytułach niektórych piosenek w miejscu, w którym powinna być okładka. To właśnie to! Aplikacja najwidoczniej jest ściśle powiązana ze stroną internetową radia RMF FM i pobiera z niej dane o okładkach, a przez to, że radio przestało je dodawać, pojawiły się białe dziury.

Bardzo często korzystam z mobilnej funkcji sprawdzenia playlisty, m.in. żeby sprawdzić, które piosenki są powerplayami, i strasznie wygląda to, co opisałem wyżej.


PODSUMOWANIE

Trudno nie zauważyć, że wiele z wymienionych funkcji zostały opuszczone w okolicach 2012r., a niektóre z nich zostały dobite i usunięte w 2021r. Na dzisiaj mogę z pewnością powiedzieć jedno: albo pozostałe zakładki zostaną zmienione i dostosowane do nowej oprawy graficznej POPlisty, albo zostaną usunięte jak statystyki.







Mam nadzieję, że post Wam się spodobał. Dziękuję za poświęcony czas :) 
(w najbliższych dniach postaram się zamknąć TOP stycznia 2023)


Jeśli znacie osoby, którym brakuje wykresów i statystyk z POPlisty, to zachęcam do tego, by pokazać im mojego bloga i Instagrama. 


Do zobaczenia!

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Usunięto zakładkę "Muzyka" z oficjalnej strony RMF FM! To koniec sprawdzania gwiazdozbioru i nowości muzycznych?

Pełna rotacja RMF FM (nowości muzyczne + power playe + reszta) - 2 marca 2024

Pełna rotacja RMF FM (nowości muzyczne + power playe + reszta) - 30 marca 2024