Jedyny tak szczegółowy blog o najpopularniejszej liście przebojów w Polsce - POPliście RMF FM!
Eurowizja a POPlista - Które piosenki z tegorocznej edycji mogą stać się radiowymi hitami w Polsce? (+ trochę historii) [Eurowizja 2023 vs POPlista cz. 1]
Pobierz link
Facebook
Twitter
Pinterest
E-mail
Inne aplikacje
-
Witajcie po świętach!
Dawno nie było tematycznego postu. Głównym powodem jest brak czasu oraz brak pomysłów. Ale... za nieco ponad miesiąc odbędzie się wydarzenie, obok którego nie mogę przejść obojętnie. Oczywiście chodzi o Eurowizję!
Eurowizja to najpopularniejsze wydarzenie muzyczne na świecie. Co roku ogląda go prawie 180 mln osób! W Polsce ten konkurs bardzo często wzbudza ogromne emocje, mimo że większość osób nie traktuje go bardzo poważnie. Nic więc dziwnego, że czasem piosenki, które brały udział w bitwie o kryształowy mikrofon, trafiają do naszych polskich rozgłośni radiowych. Trzeba jednak podkreślić, że nie jest to spektakularna liczba. W tym poście przedstawię Wam takie piosenki. Dodatkowo, jako zaciekły fan tego widowiska, który zna lub kojarzy każdą piosenkę z tegorocznej edycji, spróbuję ocenić szansę na znalezienie się w propozycjach do POPlisty niektórych z tych utworów.
Hity RMF FM, które brały udział w Eurowizji
Na początku zaznaczam, że z pewnością nie pojawią tutaj wszystkie utwory. Skupię się na tych najbardziej rozpoznawalnych od 2010 r. Zaczynamy!
2010: Lena - Satellite
Lena reprezentowała Niemcy na Eurowizji w 2010 r. Wtedy ją wygrała z dorobkiem 246 pkt. (Polska przyznała Lenie 7 pkt.). Pamiętajmy, że to były inne czasy i raczej w obecnych realiach ta piosenka nie zajęłaby tak wysokiego miejsca. Hit "Satellite" do dzisiaj możemy usłyszeć w radiu RMF FM.
2011: Ell i Nikki - Running Scared
Wygrana "Running Scared" zszokowała wszystkich. Po jej wygranej w 2011 r. wybuchła krytyka na piosenkę. Azerbejdżan już w poprzednich latach był oskarżany o przekupywanie jurorów. Warto wspomnieć, że w 2022 r. było nie inaczej, kiedy ten kraj Kaukazu awansował do finału, mimo otrzymania 0 punktów od telewidzów.
2012: Loreen - Euphoria
Niekwestionowanym faworytem Eurowizji 2012 r. tuż po wygraniu szwedzkich preselekcji Melodifestivalen została Loreen. Jej piosenka znacznie wyróżniała się od innych. Dowodem tego jest fakt, że zwycięska Szwecja zdeklasowała konkurencję i nad drugą Rosją miała przewagę aż 113 pkt. Przebój Loreen szybko trafił na polskie listy przebojów mimo braku udziału Polski w tej edycji konkursu. "Euphoria" do dziś jest często grana chociażby w RMF FM.
2014: Elaiza - Is It Right
Zespół Elaiza w 2014 r. reprezentował Niemcy. W finale nasz zachodni sąsiad zajął 18. miejsce. Co ciekawe, najwięcej punktów ze wszystkich państw przyznaliśmy im my (8 pkt.).
POLSKA 2014: Cleo - My Słowianie
W 2014 r. Polska po dwóch latach abstynencji powróciła na Eurowizję... i to nie z byle czym. Publiczny nadawca postanowił na 49. edycję konkursu wysłać Cleo wraz z Donatanem. Ich przebój "My Słowianie" rozbrzmiewał w każdej stacji radiowej w tamtym czasie. W występie Polaków (który budził niemałe kontrowersje) były pokładane duże nadzieje. Koniec końców, nasz kraj zajął 14. miejsce w Wielkim Finale, mimo że w głosowanie telewidzów uzyskaliśmy 4. miejsce (winą był stary system głosowanie, w którym punkty widzów i jury były podawane jako jedne)!
2015: Måns Zelmerlöw - Heroes
Kolejne spektakularne zwycięstwo Szwecji i kolejny hit radiowy w Europie.
2016: Frans - If I Were Sorry
Już w następnej edycji szwedzka propozycja znowu dominuje po konkursie na listach przebojów. Frans w propozycjach pojawił się 17 maja 2016 r., czyli we wtorek po finale Eurowizji, a szczyt POPlisty zdobywał na przełomie lipca i sierpnia 2016.
POLSKA 2018: Gromee i Lukas Meijer - Light Me Up
W 2018 odbyły "Krajowe Eliminacje" do Eurowizji. Ich poziom nie był oszałamiający, jednak wśród nich był jeden murowany faworyt. Gromee oczywiście wygrał eliminacje i krótko po tym od razu zaczął zdobywać POPlistę. Pozwoliłem sobie przygotować swój wykres tej piosenki, ale to zaraz. W kraju nastąpiła wielka euforia. Wróżono nam miejsca na czołowych lokatach w Wielkim Finale, ale skończyło się jak zawsze. Słaby wokal Lukasa i bardzo oryginalna choreografa naszego DJa poskutkowały dopiero 14. miejscem w półfinale. Ciekawie to wygląda na wykresie. Nasz półfinał (2.) odbył się 10 maja. 2 godziny przed jego rozpoczęciem wyemitowano 4132. notowanie POPlisty. Oczywiście przypadkiem jest to, że po porażce w konkursie nagle zakończyła się spektakularna seria w TOP10. Oto wykres:
Wyobrażacie sobie taki staż w obecnych czasach? Seria bez przerwy w TOP10 wynosi aż 38 notowań! Rozumiecie? Przez prawie 2 miesiące w programie POPlista (19-20) "Light Me Up" było grane ZA KAŻDYM RAZEM. A najlepsze jest to, że ta piosenka zajęła dopiero 6. miejsce w TOP 2018 z dorobkiem uwaga... 790 punktów. Dla porównania, w TOP 2022 ten pułap osiągnęło tylko "Eldorado" z 1. miejsca (ponad 800 pkt.).
Możecie porównać wykresy z oficjalnej strony POPlisty z moimi ;)
POLSKA 2022: Krystian Ochman - River
Ogromne nadzieje były pokładane w Ochmanie. Ostatecznie uzyskaliśmy 12. miejsce w finale. To bodajże 5. najlepszy Polski wynik na Eurowizji.
Statystyki "River" na POPliście możecie sprawdzić tutaj.
2022: Rosa Linn - SNAP
Kilka miesięcy po Eurowizji 2022 stało się coś niespodziewanego. Piosenka reprezentująca Armenię w konkursie została viralem na platformach pokroju TikTok. Jak wiemy, obecnie często na polskich listach przebojów znajdują się piosenki, które wypromowało ta platforma. Statystyki "SNAP" na POPliście znajdziecie tutaj.
Chyba najbardziej kontrowersyjny wybór Polski na Eurowizję. Blankę i jej "Solo" mogliśmy usłyszeć w RMF FM już w listopadzie. Nie ma co tu się rozpisywać, czekamy na maj. "Solo" zajęło 74. miejsce w Przeboju Roku 2022 RMF FM.
Eurowizja 2023. Czy usłyszymy o niej na POPliście?
Od marca znamy już wszystkie piosenki biorące udział w konkursie. W tym roku jest ich 37. Które z nich ma szansę na zdobycie naszej listy?
Nie będę wymieniał wszystkich państw po kolei. Tylko te, które moim zdaniem mają największe szanse.
Zaczynamy od tych mniej prawdopodobnych, stopniowo do tych bardziej.
NORWEGIA: Alessandra - Queen Of Kings (małe szanse, jednak może zostać viralem (już nawet była), tak jak na przykład "SNAP")
WIELKA BRYTANIA: Mae Muller - I Wrote A Song (jakieś szanse są. Jej głos przypomina mi trochę Mabel, a sama piosenka jest radiowa)
SZWECJA: Loreen - Tattoo (jeśli Loreen zajmie wysokie miejsce lub wygra, to raczej murowany hit radiowy w Europie i powtórka z 2012)
POLSKA: Blanka - Solo (JESTEM TEGO PEWIEN na 100%, bo... Bejba była już notowana na POPliście. Przyznajcie, że jest to kajda krejza)
Poza tym nie zapominajmy o Dominiku Dudku. Jego preselekcyjna propozycja "Be Good" już od tygodnia znajduje się w rotacji RMF FM!
Ważne zmiany na oficjalnej stronie RMF FM. Dzisiaj zauważyłem, że usunięto sekcję "Muzyka". Znajdowały się w niej takie strony jak "Gwiazdozbiór", "Nowości muzyczne", "Kalendarium" (zmiana mogła zajść wcześniej niż dzisiaj). Tutaj porównanie: Stan dzisiejszy Przed zmianą (stan na luty 2023 r.) Jak widzicie, usunięto dostęp do prawie wszystkich zaznaczonych zakładek. Jedynie "Co było grane przeniesiono do "Radio". Co to oznacza? W teorii straciliśmy właśnie dostęp do większości ciekawych funkcji strony RMF związanych z POPlistą. Najbardziej mnie zastanawia ukrycie "Nowości muzycznych". Na szczęście w praktyce tych stron tak naprawdę nie usunięto, ale usunięto odnośniki do nich na stronie głównej. W lutym napisałem ten post o zapomnianych stronach RMF (które miały duży potencjał): https://wszystkoopopliscie.blogspot.com/2023/02/opuszczone-zapomniane-usuniete-zakadki.html i przez to mam linki do tych stron. MUZYKA: htt
Spis wszystkich zmian rotacji: https://wszystkoopopliscie.blogspot.com/p/spis-zmian-w-rotacji-rmf-fm.html Wg https://tandemmedia.pl/swiat-radia/slowniczek-radiowy/ : "Rotacja - Hierarchia emisji poszczególnych utworów, tworzona w ramach playlisty. Rotację stosuje się, by uniknąć zbyt częstych powtórzeń i sąsiadowania ze sobą utworów. Np. w formacie AC rozróżnia się intensywną rotację (heavy rotation), w ramach której utwory mogą powtarzać się co dwie i pół godziny, oraz rotację spokojną (light rotation), w której utwór może być powtarzany nie częściej niż co 6 godzin." NOWOŚCI MUZYCZNE W tym tygodniu mamy 3 nowości muzyczne : Alan Walker, JVKE, (G)I-DLE feat. YUQI - Fire! (w propozycjach od 29.02.2024 - not. 5579 ) BARANOVSKI - Rakieta (w propozycjach od 16.02.2024 - not. 5570 ) The Kolors - UN RAGAZZO UNA RAGAZZA (w propozycjach od 12.02.2024 - not. 5566 ) Nowości muzyczne to nowe piosenki w rotacji RMF FM, czyli piosenki, które zostały wprowadzone do grania
Spis wszystkich zmian rotacji: https://wszystkoopopliscie.blogspot.com/p/spis-zmian-w-rotacji-rmf-fm.html Korzystając z okazji, że ta zmiana rotacji jest w tym okresie, to chcę Wam życzyć wspaniałych i rodzinnych świąt ❤ Wg https://tandemmedia.pl/swiat-radia/slowniczek-radiowy/ : "Rotacja - Hierarchia emisji poszczególnych utworów, tworzona w ramach playlisty. Rotację stosuje się, by uniknąć zbyt częstych powtórzeń i sąsiadowania ze sobą utworów. Np. w formacie AC rozróżnia się intensywną rotację (heavy rotation), w ramach której utwory mogą powtarzać się co dwie i pół godziny, oraz rotację spokojną (light rotation), w której utwór może być powtarzany nie częściej niż co 6 godzin." NOWOŚCI MUZYCZNE W tym tygodniu mamy 3 nowości muzyczne : Rea Garvey, Picture This - Somewhere Close To Heaven (w propozycjach od 15.03.2024 - not. 5590 ) Selena Gomez - Love On (w propozycjach od 23.02.2024 - not. 5575 ) sanah - hip hip hura! (w propozycjach od 19.02.2024 - not.
Blanka solo :)
OdpowiedzUsuńMoże nowa wersja po revampie? https://www.youtube.com/watch?v=qefKHcNonm8&ab_channel=ESCVanya
Usuń